خانه / خلاقیت و نوآوری / تولید کپسول هیدروژلی کافئین با قابلیت رهش آهسته و هدفمند

تولید کپسول هیدروژلی کافئین با قابلیت رهش آهسته و هدفمند

کپسول هیدروژلی کافئین با قابلیت رهش آهسته و هدفمند در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی تولید شد.

تحصیلات نیوز به نقل از ایسنا: طرح پژوهشی بین‌المللی ریزپوشانی کافئین در ذرات هیدروژل به روش الکترواسپری جهت رهش آهسته به منظور دستیابی به هوشیاری بلند مدت با همکاری مرکز تحقیقات گیاهی و غذایی نیوزلند و موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی اجرا شد.

آقای دکتر بهروز قرآنی، عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی در این باره گفتند: در جامعه مدرن امروزی انجام عملیات ۲۴ ساعته یا کار شیفتی در مشاغلی نظیر حمل و نقل، بیمارستان‌ها، صنایع تولیدی، ارتش، هواپیمایی و بسیاری از خدمات دیگر غیر قابل اجتناب است؛ لذا کارکنان نظامی، سربازان درگیر در عملیات مستمر و مداوم و نیز غیرنظامیانی نظیر رانندگان و کارمندان شب‌کار، معمولاً نیاز به هوشیاری و بیداری طولانی مدت دارند که این طرح برای رفع این نیاز برنامه‌ریزی و اجرا شده است.

مجری این طرح پژوهشی ادامه داد: تاکنون تحقیقات زیادی بر روی رهش کنترل شده ترکیبات دارویی، زیست فعال یا پروتئین‌ها انجام شده است که در اغلب آنها انواعی از روش‌های ریزپوشانی استفاده شده که مستلزم انجام مراحل زیاد، پیچیده و نیز استفاده از حلال‌های آلی هستند.

عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: در روش استفاده شده در این دستاورد پژوهشی، کافئین ریزپوشانی شده از اندازه‌ای کوچکتر در حدود ۳ میکرون نسبت به پژوهش‌های مشابه برخوردار است؛ به صورتی که ذرات مورد نظر توسط مصرف کننده احساس نمی‌شود و از رهایش پایدار و مناسبی در ۲۴ ساعت از زمان مصرف برخوردار است.

آقای قرآنی اظهار کردند: بدلیل اهمیت موضوع، محققان مختلفی در دنیا بر روی ریزپوشانی کافئین مطالعه و تحقیق کرده‌اند و در این زمینه روش‌های مختلفی ارائه شده است؛ ولی مزیت این دستاورد پژوهشی در روش تولید ذرات ریزپوشانی شده از طریق تلفیق جریان برق و جریان هوا برای تولید ذرات هیدروژل حاوی کافئین  است.

مجری این طرح پژوهشی اضافه کرد: در پژوهش صورت گرفته، ذرات هیدروژلی تولید شده در ساختار پاستیل (به عنوان یک محصول شاهد) بکار گرفته شده است و نتایج بررسی‌های حسی نشان‌دهنده پذیرش محصول از سوی مصرف کننده است.

وی گفت: کافئین ریزپوشانی شده با استفاده از این روش، می‌تواند توسط صنایع مختلف از جمله صنایع داروسازی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار گیرد و همچنین ساختار هیدروژلی طراحی شده به عنوان الگو و پایه برای درون پوشانی غذاداروها و داروها قابل استفاده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *