خانه / علم و فناوری / آیا ایده‌های اقتصادی زنان توسط سرمایه‌گذاران دیده می‌شود/آیا پول نفت وارد زیست‌بوم کارآفرینی می شود

آیا ایده‌های اقتصادی زنان توسط سرمایه‌گذاران دیده می‌شود/آیا پول نفت وارد زیست‌بوم کارآفرینی می شود

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور با اشاره به اینکه مدیرعامل ۳۵۰ شرکت دانش‌بنیان از بین زنان هستند، گفت: این آمار به این معناست که ۱۲ درصد از مدیران شرکت‌ها خانم هستند و ۲۵ درصد از شرکت‌ها مدیران و یا عضو هیات مدیره خانم دارند.

تحصیلات نیوز به نقل از ایسنا: آقای سورنا ستاری روز سه‌شنبه، ۸ اسفندماه در همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو وجود داشت، اظهار کردند:‌ ۱۰۰ هزار نفر از این تعداد در خارج از کشور تحصیل می‌کردند و زنان ۲۳ درصد از دانشجویان را تشکیل می‌دادند.

وی در ادامه با اشاره به تعداد بالای دانشجویان ایرانی در کشور آمریکا که در ابتدای انقلاب باعث شده بود ایران رتبه اول در تعداد دانشجویی در آمریکا را داشته باشد، افزود: این در حالی است که امروزه ۴٫۷ میلیون نفر دانشجو در کشور وجود دارد که ۴۷ هزار نفر آنها در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که تنها ۱۰ هزار نفر از آْنها در آمریکا هستند.

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور با اشاره به این‌که ۵۶ درصد از دانشجویان کشور را زنان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: آمریکا، کانادا و استرالیا مقصد اصلی نخبگان ایرانی هستند و همچنین ورودی خانم‌ها به دانشگاه‌ها نزدیک به ۵۶ درصد است؛ اما آمار مربوط به خروج آنها به ۴۰ درصد می‌رسد که این مسئله نشان‌دهنده ضعف در سیستم آموزشی کشور است.

آقای ستاری با تاکید بر اینکه زیست‌بوم کارآفرینی در کشور وجود ندارد، گفتند:‌ زیست‌بوم کارآفرینی نیاز به پول دارد، اما نباید هر پولی مانند پول نفت که رانت محسوب می‌شود، وارد این زیست‌بوم شود. حضور بخش خصوصی در بازار استارتاپ‌ها به جای سرمایه‌گذاری در حوزه سکه و دلار باید تقویت شود.

وی با تاکید بر ایجاد اکوسیستم کارآفرینی افزود:‌ باید اکوسیستم کارآفرینی در کشور ایجاد شود تا کسب‌وکارهای واقعی در کشور ایجاد شود.

وی در ادامه اظهار کرد:‌ در کار استارتاپ‌ها روزمرگی وجود ندارد و دوران استخدام‌های دولتی به پایان رسیده است و باید به دنبال کارآفرینی در کشور بود.

آقای ستاری با انتقاد از اینکه ایده‌های اقتصادی زنان توسط سرمایه‌گذاران دیده نمی‌َشود، ادامه دادند:‌ این در حالی است که حضور مردان در اقتصاد از پیش اثبات شده است، تنها ۲ درصد از مالکیت جهانی در دست زنان قرار دارد، همچنین ۵۵ درصد فارغ‌التحصیلان علوم رایانه‌ای خانم‌ها هستند، در حالی که حضور آنها در فضای کسب و کار محدود شده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در پایان تاکید کرد:‌ باید تعداد سرمایه‌گذاران حامی زنان در جامعه افزایش یابد و جوانان بدانند هر تغییری نیاز به هزینه‌ای دارد، دولت از حوزه کسب و کار حمایت می‌کند و این اراده افراد است که باعث کارآفرینی می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *