خانه / علم و فناوری / چرا افزایش تعداد دانشجویان بر اقتصاد کشور تاثیری نداشته است؟/باید آموزش را با اقتصاد مرتبط کنیم

چرا افزایش تعداد دانشجویان بر اقتصاد کشور تاثیری نداشته است؟/باید آموزش را با اقتصاد مرتبط کنیم

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این که در حال حاضر تعداد دانشجویان ما در داخل کشور به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد، گفت: نکته مهمی که در خصوص افزایش تعداد دانشجویان در ایران وجود دارد، این است که چرا این افزایش در اقتصاد ما تاثیری نداشته و در زندگی مردم حس نمی‌شود، در تمام دنیا این افزایش در اقتصاد تاثیر دارد.

تحصیلات نیوز به نقل از ایسنا: آقای سورنا ستاری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان البرز که امروز دوشنبه (۱۶ بهمن) در استانداری البرز برگزار شد، اظهار کردند: کشور ما پتانسیل بالایی در حوزه دانش‌بنیان دارد ولی مشکلات زیادی در فضای کسب و کار هست که بیشتر به خاطر نوع اقتصاد و نفوذ فرهنگ و پول نفت است.

آقای ستاری ادامه دادند: ابتدای انقلاب تعداد دانشجویان ما در داخل به ۱۷۰ هزار نفر می‌رسید، همزمان در خارج از کشور نیز ۱۰۰ هزار دانشجو ایرانی مشغول به تحصیل بودند که ۵۷ هزار نفر از این دانشجویان در آمریکا تحصیل می‌کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد دانشجویان ما در داخل کشور به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر می‌رسدو ۴۸ هزار دانشجو نیز در خارج تحصیل می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: از ۴۸ هزار دانشجوی ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر در آمریکا حضور دارند که ایران از نظر تعداد دانشجویان در آمریکا سیزدهمین کشور دنیاست.

آقای ستاری خاطرنشان کردند: نکته مهمی که در خصوص افزایش تعداد دانشجویان در ایران وجود دارد، این است که چرا این افزایش در اقتصاد ما تاثیری نداشته و در زندگی مردم حس نمی‌شود، در تمام دنیا این افزایش در اقتصاد تاثیر دارد.

وی ادامه داد: بنابراین ما در اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال این هستیم که آموزش را با اقتصاد مرتبط کنیم، چون هیچ اقتصاد موفقی در دنیا با منابع زیرزمینی در ارتباط نیست.

آقای ستاری در ادامه با بیان اینکه رابطه دولت با بخش خصوصی که خلاقیت به خرج می‌دهد، پدرسالانه است؛ گفتند: ممکن است دولت محیط را برای بخش خصوصی خراب کند، محیط کسب و کار نیز بسیار مسموم است و استخدام به ارزش تبدیل شده است، در چنین شرایطی کارآفرینی از ارزش می‌افتد.

آقای ستاری با طرح این سوال که چرا در حوزه دانش بنیان نمونه موفقی مانند سیلیکون‌ولی فقط در کالیفرنیا وجود دارد، گفتند: مشکل ما در این حوزه نه پول نه مغز و نه دانش است، بلکه ما زیست بوم نداریم؛ زیست بومی که در آن فرد خود را به اقتصاد وصل کند.

وی با تاکید بر لزوم تغییر در نوع آموزش، تصریح کرد: محیط کسب و کار از نظر نوع مجوزهایی که اعطا می‌شود هم باید بهبود یابد.

آقای ستاری با بیان اینکه اکثر کسب و کارهای جدید در طول مسیر خود هیچ وامی دریافت نکرده‌اند، گفتند: در اقتصاد جدید به زیرساخت‌های فکری و فرهنگی نیاز داریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از وجود ۳۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور خبر داد و افزود: این اقتصاد فیزیکی نیست، مثلا فیس بوک ۳ سال پیش سهام واتس‌اپ را ۲۱ میلیارد دلار خرید؛ واتس‌اپی که با ۴۸ نفر و در یک ساختمان اداره می‌شد.

وی ادامه داد: پس این اقتصاد بر پایه فکر و دانش است.

آقای ستاری با بیان اینکه خوشبختانه این اقتصاد در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است، گفتند: ممکن است مقاومت بخش دولتی در برابر آن وجود داشته باشد اما اگر دولت در برابر این بخش مقاومت کند، این دولت است که می‌بازد.

وی در خصوص جایگاه استان البرز در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفت: استان البرز از یک نیروی انسانی مناسب و یک بازار ۱۵ تا ۱۶ میلیون نفری بهره می‌برد، هر استارتاپی در این منطقه به سرعت رشد می‌کند.

آقای ستاری با بیان اینکه پارک علم و فناوری در این حوزه نقش بسیار مهمی بر عهده دارد، تصریح کردند: دولت باید محیط کسب و کار را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کند و همه دستگاه‌های اجرایی استان برای این موضوع باید هم قسم شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *