خانه / علم و فناوری / برای ارتباط صنعت و دانشگاه نیاز به ایده‌های ایجابی داریم

برای ارتباط صنعت و دانشگاه نیاز به ایده‌های ایجابی داریم

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان زنجان گفت: دانشگاه جدای از جامعه و صنعت نیست، باید ایده‌های ایجابی داشته باشیم که بتوانیم بگوییم صنعت، دانشگاه و جامعه را به هم پیوند دادیم.

تحصیلات نیوز به نقل از ایسنا: آقای حسن طغرانگار  اظهار کردند: در دانشگاه علمی کاربردی اگر ارتباط با صنعت نداشته باشیم فلسفه وجودی خود را از دست می‌دهد، زیرا این دانشگاه کاربردی است و باید در راستای اهدافی که دارد ارتباط تنگاتنگی با صنایع داشته باشد هرچند نظرگرایی که در کشور ما غالب است باعث شده این دانشگاه یک مقدار از بنیان‌های اولیه‌اش دور شود، همچنین در مواردی رشته‌هایی که مرتبط با حوزه‌های نظری هستند و نیازی به آزمایشگاه و تجهیزات ندارند بیشتر مورد اقبال قرار گرفته‌اند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان زنجان با اشاره به اینکه نتوانستیم با صنعت ارتباطات ارگانیک ایجاد کنیم، تصریح کرد: فراتر از صنعت، دانشگاه باید با جامعه ارتباط داشته باشد که این هم گاهی وقت‌ها مغفول است، زیرا دانشگاه جدای از جامعه و صنعت نیست، باید ایده‌های ایجابی داشته باشیم که بتوانیم بگوییم صنعت و دانشگاه و جامعه را به هم پیوند دادیم و وقتی توانستیم این پیوند را انجام دهیم می‌توان اعتماد ایجاد شده را به لایه‌های دیگر تسری داد.

آقای طغرانگار با بیان اینکه در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت گاهی وقت‌ها چون خیلی کلان نگاه می‌کنیم می‌خواهیم این را به عنوان یک چالش نظری تحلیل کنیم، خاطرنشان کردند: می‌توان این کار را به قدم‌های کوچک اما اثرگذار انجام داد. در حال حاضر و با برنامه‌ریزی صورت گرفته در دانشگاه جامع علمی-کاربردی و در بحث صنایع غذایی می‌خواهیم در ارتباط با غذا، میان وعده همچنین در ارتباط با فرهنگ میزبانی و پذیرایی یک طرح نو ایجاد کنیم که منجر به اشتغال شود ضمن اینکه این کار باعث می‌شود ارتباط ما با دانشگاه و جامعه بهتر و تنگاتنگ‌تر شود.

وی افزود: ما صنایع غذایی مینو را به عنوان یکی از شرکت‌های صنایع غذایی بزرگ در ایران داریم ضمن اینکه در این شرکت مرکز نوآوری همچنین یک مرکز علمی کاربردی فعالیت دارند و اینها زمینه‌ای برای ایجاد ارتباط صنعت با دانشگاه است و اگر همین کار را در دانشگاه علمی-کاربردی انجام دهیم گام بزرگی برداشتیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان زنجان با تاکید بر اینکه در یک کار عملی با شیوه علمی خواهیم دید دانشگاه با صنعت و جامعه پیوندهای خوبی برقرار می‌کند، گفت: اگر این‌گونه طرح‌ها در راستای ارتباط صنعت و دانشگاه شکست خوردیم باید پژوهش کنیم و دلایل آن بررسی شود تا به نتیجه مورد نظر برسیم.

آقای طغرانگار با اشاره به اینکه گاهی وقت‌ها ما فقط حرف می‌زنیم که چطور پیوند ایجاد کنیم ولی اقدام عملی به طور جدی انجام نشده، تصریح کردند: در خصوص دلایل ارتباط کمرنگ صنعت و دانشگاه به راحتی نمی‌توان به این سئوال جواب داد زیرا هزار و یک مسئله باعث شده تا صنعت دنبال دانشگاه نباشد و دانشگاه نیز از صنعت فاصله گرفته و قطعا این مساله تک عاملی نیست و باید عوامل متعدد را در نظر گرفت و مدیریت کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *