خانه / ابتدایی / آغاز به‌کار رسمی پرتال کودک و نوجوان

آغاز به‌کار رسمی پرتال کودک و نوجوان

پرتال کودک و نوجوان که طی یک سال گذشته در قالب نسخه‌ی آزمایشی فعالیت می‌کرد از امروز که در هفته‌ی ملی کودک روز «کودک و فن‌آوری‌های نوین» نامیده شده است با حضور مدیرعامل کانون فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

تحصیلات نیوز به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون: در یک سال گذشته اولویت این پرتال، غنی‌سازی محتوا و ایجاد سرویس‌های جدید بوده است. هم اکنون و هم‌زمان با هفته‌ی ملی کودک و پس از طی دوره‌ی آزمایشی، این پرتال فعالیت رسمی خود را آغاز و اعلام کرد.

آقای علیرضا حاجیان‌زاده درباره‌ی این پرتال و محتوای گردآوری شده در آن گفتند: محتوای جمع‌آوری شده در پرتال کودک و نوجوان منبعی غنی برای استفاده‌ی مخاطبان ، خانواده‌ها و فعالان حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

دلایل اهمیت این پرتال به گفته‌ی مدیرعامل کانون شامل مواردی چون امکان معرفی محصولات فرهنگی  به جامعه، ارایه محتوای مناسب و متنوع به جامعه‌ی کودک و نوجوان ، تبادل و انتقال تجربیات و ایده‌ها میان مربیان، کارشناسان و خانواده‌ها ، ایجاد ظرفیت‌های جدید برون مرزی در حوزه کودک و نوجوان، گسترش ارتباط با مخاطبان، دعوت از فعالان حوزه‌ی کودک و نوجوان برای همکاری و مشارکت در پرتال و دعوت از مربیان برای انتشار فعالیت‌ها فرهنگی، هنری و ادبی در پرتال است.

آقای حاجیان‌زاده درباره‌ی بخش‌های محتوایی این پرتال توضیح دادند: محتوای پرتال کودک و نوجوان شامل کتاب، اسباب‌بازی، شعر، داستان، کاردستی، اخبار، مقاله، بانک اطلاعاتی، بازی و سرگرمی، اعلام برنامه، پویانمایی، موسیقی، عکس و فیلم است.

به گفته‌ی او از شهریور ۱۳۹۵ تا شهریور ۱۳۹۶ ، ۲هزار و ۳۵۰ اثر در حوزه‌ی کتاب، ۷۰۰ اثر در حوزه‌ی اسباب‌بازی و کاردستی، ۳۵۰ اثر در حوزه‌ی شعر و داستان، ۱۳۰ اثر در حوزه‌ی مقاله، ۲هزار و ۵۰۰ اثر در حوزه‌ی بانک اطلاعاتی، ۵۰۰ اثر در حوزه‌ی بازی و سرگرمی و ۱هزار و ۷۵۰ اثر در حوزه‌ی فیلم تاکنون برای این پرتال تولید و ارایه شده است.

مدیرعامل کانون با تاکید بر این‌که پرتال کودک و نوجوان از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای ارایه‌ی خدمات و محتوای ارزشمند مورد نیاز این گروه سنی و همچنین گروه‌های مرتبط طراحی، پیاده‌سازی، و راه‌اندازی شده است، توضیح داد: این پرتال با توجه به اهداف کلان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران و ماموریت‌ها و وظایف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین بر اساس بررسی رفتارشناسی کاربران مدل توسعه‌ای خود را پیموده و گسترش می‌یابد.

او افزود: چشم‌اندازی که برای این پرتال در نظر گرفته شده است این‌که پرتال کودک و نوجوان نخستین و بهترین انتخاب برای کودک و نوجوان ایرانی و فارسی زبان در فضای مجازی باشد.

به گفته‌ی آقای حاجیان‌زاده راهبردهای اساسی این پرتال معرفی تمامی محصولات و خدمات فرهنگی کانون، امکان ارایه‌ی محتوا و خدمات سایر نهادها و موسسه‌های مرتبط با حوزه‌ی کودک و نوجوان و همچنین مشارکت آن‌ها در ارایه‌ و مدیریت خدمات، توسعه‌ی پرتال بر اساس فعالیت و آثار کاربران، بهره‌برداری از ظرفیت‌های بخش خصوصی، توجه به نقش والدین، مربیان، کارشناسان و فعالان حوزه‌ی کودک و نوجوان، تنوع محتوا و خدمات با توجه به رویکردهای فرهنگی کانون و همچنین رفتارشناسی مخاطبان، استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و استانداردهای فنی،  قابلیت ارایه از طریق پلت فرم‌های مختلف (وب، گوشی‌های هوشمند و …)، تاکید و توجه بر نقش حمایتی و نظارتی کانون و توجه به لزوم خودگردانی و تامین هزینه‌های آن با استفاده از مدل‌های اقتصادی قانونی است.

مدیرعامل کانون در پایان مخاطبان پرتال کودک و نوجوان را کودکان و نوجوانان، پدرها و مادرها و مربیان و فعالان حوزه‌ی کودک و نوجوان اعم از کارشناسان، هنرمندان، تولیدکنندگان، صنعت‌گران و… معرفی کرد.

نشانی پرتال اینترنتی کودک و نوجوان کانون www.koodak24.ir  است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *