خانه / علم و فناوری / انجام پژوهش‌های کارآمد در حوزه علم و فناوری را برگ برنده‌ تحقق اقتصاد دانش‌بنیان

انجام پژوهش‌های کارآمد در حوزه علم و فناوری را برگ برنده‌ تحقق اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور انجام پژوهش‌های کارآمد در حوزه علم و فناوری را برگ برنده‌ تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست.

تحصیلات نیوز  به نقل از ایسنا: آقای سورنا ستاری در مراسم پانزدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس، نیروی انسانی خلاق و کارآمد را مهم‌ترین لازمه برای گذار از اقتصادی مبتنی بر خام‌فروشی و منابع زیرزمینی به اقتصادی دانش‌بنیان عنوان کردند و افزودند: بدل شدن توانمندی علمی و فناوری به اقتصاد، نیازمند ایجاد زیست‌بومی مساعد برای حفظ و به‌کارگیری ظرفیت خارق‌العاده نیروی انسانی است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، به هموار شدن مسیر حفظ و ماندگاری استعدادهای برتر و نخبگان جوان کشور، با تغییر رویکرد فکری و فرهنگی جامعه برای ایجاد محیط مساعد فعالیت آنان دانست و گفت: برای بهره‌مندی از توانمندی استعدادهای خلاق کشور، زیرساخت‌های فرهنگی به مراتب دارای اهمیت بالاتری نسبت به زیرساخت‌های فیزیکی و حمایت‌های مالی هستند و در نخستین و مهم‌ترین گام باید به سوی شکل دادن اقتصادی پیش برویم که خلاقیت و توانمندی نیروی انسانی، پایه و اساس این اقتصاد قرار بگیرد.

معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور، مهم‌ترین نیاز برای شکوفایی استعداد و نوآوری ارزشمند جوانان تحصیل‌کرده را ایجاد فضای بروز خلاقیت و اعتماد به‌نفس عنوان کرد و افزود: نوآوری و خلاقیت جوان ایرانی اگر با جسارت، پشتکار و اعتماد به‌نفس آمیخته شود و فضای فرهنگی حمایت از این رویکرد وجود داشته باشد، می‌توان تحقق اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری را انتظار داشت.

تعابیر نادرست از پژوهش وجود دارد
آقای ستاری با تأکید بر تغییر نگرش عمومی نسبت به پژوهش و ضرورت نقش‌آفرینی بخش خصوصی در این عرصه، گفتند: تعابیر نادرست از پژوهش وجود دارد، باید بدانیم خروجی پژوهشی که با پول دولت پشتیبانی شود، برای مردم نبوده و نتیجه‌ای برای ورود به بازار برای رقابت ندارد؛ همانطور که دانشگاهی که با پول دولت اداره می‌شود، قطعا خروجی جز تعدادی افراد پشت‌ میزنشین بدون نوآوری و خلاقیت ندارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: وقتی برنده هستیم که بخش قابل توجهی از پژوهش ما توسط بخش خصوصی انجام شود.

وی ادامه داد: معنای بخش خصوصی داشتن محصول در بازار، رقابت و ارزش افزوده بالاست. جوانان این عرصه، فرهنگی را به جامعه تزریق می‌کنند که سرمایه خود را از طریق سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیری تامین می‌کنند.

آقای ستاری افزودند: جوانان موفق در سراسر دنیا شرایط مشابه دارند، بیشتر آنها بچه پولدار نبودند و از یک گاراژ به جایی رسیده‌اند که سرمایه میلیارد دلاری دارند.

جوانان ما به‌زودی صاحب بزرگ‌ترین شرکت‌های فناور دنیا خواهند شد
معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: امروزه شاهد رشد شرکت‌های دنیای مجازی، زیست‌فناوری، نانوفناوری و غیره هستیم و قطعا جوانان ما به زودی و درآینده‌ای نزدیک صاحب بزرگترین شرکت‌های دنیا خواهند شد که این آینده کشور ما خواهد بود.

رییس بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: تمام اتفاقات خوبی که در چهار سال گذشته رخ داده است، از جمله جهت‌گیری جدید اقتصاد کشور و سرمایه‌گذاران، ورود مفاهیم جدید به کشور، استارتاپ‌ها، پارک‌های علم و فناوری، ارزش‌گذاری کارآفرینان بسیار قابل توجه است.

رئیس هیأت امنای صندوق پژوهشگران و فناوران کشور، با اشاره به این موضوع که استخدام در نهادهای دولتی دیگر یک ارزش محسوب نمی‌شود، گفت: جوانی که قصد خودکشی دارد باید به استخدام فکر کند، زیرا همه جای دنیا تفکر و فرهنگ کارآفرینی وجود دارد و جوانان درس می‌خوانند تا استخدام نشوند و کارآفرین و پایه اقتصاد و شرکت شوند. جوانان دنیا می‌خواهند ارزش افزوده بیشتری برای جامعه خود ایجاد کنند.

آقای ستاری با اشاره به حمایت معاونت علمی‌وفناوری برای توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، گفتند: این مسیر در دولت دوازدهم به طور جدی ادامه پیدا می‌کند و یکی از نشانه‌های آن حضور وزیر امور خارجه در این رویداد است.

قدرت ایران در حوزه علم و فناوری جهان اسلام چشمگیر است
معاون علمی رییس جمهوری با بیان  این‌که توانمندی ایران در حوزه فناوری‌های پیشرفته زمینه‌ساز تولید و عرضه محصولات و ارائه خدمات دانش‌بنیان در سطح بین‌المللی شده است، تصریح کرد: قدرت ایران در حوزه علم و فناوری جهان اسلام چشمگیر است و باید بتوانیم از این توانمندی برای توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان بهره ببریم.

وی سرمایه استعدادهای برتر برای شکل دادن کسب و کارهای موفق را نوآوری و خلاقیت این شرکت‌ها دانست و گفت: استارتاپها در آینده‌ای نزدیک می‌توانند ساختارهای سنتی پیشین را دست‌خوش تحول کنند و تمرکز دولت دوازدهم بر رشد و توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق است.

رییس بنیاد ملی نخبگان ابراز امیدواری کرد با تحقق زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی برای فعالیت کسب‌وکارهای نوآور، این شرکت‌ها با تکیه بر خلاقیت استعدادهای برتر بتوانند عدد قابل توجهی ارزش افزوده ایجاد کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، پانزدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک پردیس معاونت علمی روز گذشته با حضور جواد ظریف وزیر امور خارجه،  سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، صادق‌حسین جابری‌انصاری معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه، حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه، مرتضی سرمدی دستیار ویژه وزیر امور خارجه، علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی، مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، سیدعلی اکرمی فر رئیس مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، حمیدرضا امیری نیا مدیرعامل شرکت برکت برگزار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *