خانه / علم و فناوری / امکان تولید سوخت زیست توده جامد (پلت) شامل انرژی تولیدی از تمام ضایعات سلولزی حاصل از صنایع کشاورزی

امکان تولید سوخت زیست توده جامد (پلت) شامل انرژی تولیدی از تمام ضایعات سلولزی حاصل از صنایع کشاورزی

سوخت زیست توده جامد (پلت) شامل انرژی تولیدی از تمام ضایعات سلولزی حاصل از صنایع کشاورزی، باغی و جنگلی است که یکی از سوخت‌های پاک و ارزان در دنیا محسوب می‌‌شود.

به گزارش تحصیلات نیوز  به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سالانه هزاران تن از ضایعات سلولزی شامل کشاورزی، صنعتی و جنگلی به هدر می‌ رود که می‌ توان طی فرآیندی این ضایعات را به کالایی تبدیل کرد که ارزش افزوده بالاتری داشته باشد. استفاده از این سوخت از اوایل دهه ۹۰ میلادی با شروع بحران انرژی در جهان مورد توجه دوباره کشورهای اروپایی قرار گرفت و هر ساله مصرف آن افزایش می ‌یابد.

همچنین، دامنه مصرف کنندگان زیست توده جامد به دلیل ارزانی و در دسترس بودن این نوع سوخت بسیار گسترده است. خانواده ‌های کوچک به خصوص در نواحی روستایی، ویلایی، واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی و تجاری و حتی در رستوران ‌ها برای طبخ طبیعی غذا می ‌توانند از این سوخت به راحتی بهره ‌مند شوند. یکی از موارد کاربرد صنعتی این سوخت، استفاده از این سوخت در ترکیب با ذغال سنگ برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای به داخل جو زمین، در کشورهایی مانند لهستان، فنلاند، سوئد و هلند است. سوخت زیست توده جامد نسبت به گازوئیل و نفت ارزان ‌تر و به مراتب پاک‌ تر است. اگر میزان آلودگی حاصل از سوزاندن چوب و تولید برق را ۱۵، سوزاندن گازوئیل را ۵ و سوزاندن گاز را ۳ در نظر بگیریم میزان آلودگی سوخت زیست توده در حد ۱ برای یک میزان مشخص و یکسان انرژی حاصله است.

به دلیل آن که سوخت زیست توده جامد از ضایعات درختان و گیاهان است، پس از سوخته شدن همان مقدار CO2  جذب شده توسط گیاهان را به محیط باز می‌ گرداند و این ویژگی سبب پاک بودن این سوخت شده است. پس از جمع‌آوری ضایعات گیاهی و کشاورزی، ضایعات به وسیله خرد کردن به اندازه مناسب در می ‌آیند. میزان رطوبت ضایعات اولیه توسط خشک ‌کن تنظیم می‌ شوند. مواد طی یک فرآیند تحت دمای ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه سانتی‌ گراد و فشار مشخص به صورت گرانول در می ‌آیند. این سوخت به دلیل شکل استوانه‏ ای و ابعاد کوچک به مانند یک سیال به راحتی جا ‏به جا شده و در مخازن بخاری پلت سوز قرار می ‏گیرد.  این سوخت به  داخل مخازن تعبیه شده در بخاری‏ ها ، بویلر‏ها، اجاق ‏ها و همچنین مشعل‏ های ساخته شده برای این سوخت ریخته شده و به راحتی  مورد استفاده قرار می ‏گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *