خانه / دبیرستان / برگزاری کارگاه ملی دانش آموزی خلاقیت و شکوفایی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

برگزاری کارگاه ملی دانش آموزی خلاقیت و شکوفایی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

به گزارش تحصیلات نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کارگاه کشوری خلاقیت و شکوفایی حوزه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ویژه دانش آموزان سراسر کشور روز شنبه تاریخ ۹۶/۲/۲۳ پس از ۵ روز فعالیت چشمگیر با حضور دکتر حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، دکتر سالکی مدیر کل اداره کل آموزش و پروش، دکتر محسنی مسئول بخش دانش آموزی به کار خود پایان داد.

این کارگاه به همت دبیرخانه کشوری دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و حمایت ستاد توسعه علوم و فناروی های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل آموزش و پرورش استان البرز بر پا شد. در این کارگاه بالغ بر ۳۰۰ نفر از دانش آموزان دوره اول و دوم متوسطه از ۱۷ استان کشور در دو محور آموزش و پژوهش به رقابت پرداختند. دانش آموزان پس از فراگیری مفاهیم و کاربردهای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کارگروه های ۹-۴ نفره فعالیت های خود را ادامه دادند. در محور آموزش ۸ کارگروه شامل بازی های کامپیوتری، بازی های فکری، انیمیشن، اپلیکیشن، طراحی لگو، پوستر های آموزشی، عکس میکروسکوپی، نشریه و در محور پژوهش ۵ کارگروه در زمینه تحقیقات کاربردی اثرات متنوعی خلق کردند. حاصل این کارگاه ۵ روز ۷۵ طرح در محور پژوهش و ۲۵ طرح در محور آموزش و ترویج بود. از این تعداد بالغ بر ۱۵ طرح در محور پژوهش و ۷ طرح در محور آموزش و ترویج به دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که در تاریخ ۲۴-۲۲ در محل سالن اجلاس سران برگزار می شود، راه یافت. بر اساس نظر سنجی انجام شده دانش عمومی دانش آموزان در زمینه سلول های بنیادی از ۲۲% قبل از کارگاه به ۶۶% بعد از کارگاه، آشنایی با دانش تخصصی سلول های بنیادی از ۱۰% قبل از کارگاه به ۶۰% بعد از کارگاه، دیدگاه آنها در مورد کاربرد سلول های بنیادی از ۸% قبل از کارگاه به ۳۸% درصد پس از کارگاه و ایده پردازی در زمینه سلول های بنیادی از ۸% قبل از کارگاه به ۴۷% درصد پس از کارگاه ارتقاء یافت. همچنین رضایت دانش آموزان از نحوه اداره کارگاه، محتوی و نیز خدمات علمی – رفاهی به ترتیب  ۵۶% بسیار زیاد، ۳۸% زیاد و ۶% کم بود. همچنین بیش از ۹۰ درصد دانش آموزان تمایل به تکرار چنین کارگاه هایی داشتند.

در مراسم اختتامیه که عصر روز شنبه در سالن همایش های الغدیر دانشکده ادبیات دانشگاه خوارزمی استان البرز برگزار شد، آثار برگزیده در محورهای مذکور معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین کلیه دانش آموزان و مربیان همراه آنها گواهی حضور در کارگاه را دریافت کردند.

آقای دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی ، دکتر محسنی مسئول شاخه دانش آموزی ستاد و دکتر ساکی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز از سخنرانان مراسم اختتامیه بودند. چاپ نشریه تمام رنگی تمایز در طول برگزاری از ویژگی های منحصر به فرد کارگاه به شمار می رود. لازم به ذکر است دانش آموزان حاضر در کارگاه و سایر دانش آموزان کشور فرصت دارند تا ۲۵ خرداد سال جاری آثار خود را برای دومین جشنواره ملی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی از طریق وب سایت جشنواره به آدرس stemcell2017.com  ارسال کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *