خانه / خلاقیت و نوآوری / حفاظت از محیط زیست با سامانه نمک‌زدایی خودجوش ساخت محققان کشور

حفاظت از محیط زیست با سامانه نمک‌زدایی خودجوش ساخت محققان کشور

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی‌وتحقیقاتی اصفهان موفق به تصفیه آب‌های شور و فوق شور و تولید آب خالص شدند که به موجب آن از ورود مواد مضر پساب‌ها به محیط زیست جلوگیری می‌شود.

تحصیلات نیوز به نقل از ایسنا: آقای محمد نورصالحی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی‌وتحقیقاتی اصفهان با اعلام این خبر اظهار کردند: نخستین سامانه بومی نمک‌زدایی خودجوش به عنوان طرح کلان ملی با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری به مرحله تولید صنعتی رسیده است.

آقای نورصالحی در توضیح عملکرد این دستگاه، اظهار کردند: این دستگاه با استفاده از فرآیندهای ترمودینامیکی قادر به تصفیه آب‌های شور و فوق شور و پساب‌های صنعتی حاوی مواد مضر است تا از ورود این مواد به محیط زیست و چاه‌های کشور جلوگیری شود.

وی افزود: در شرایط فعلی تصفیه این آب‌ها از طریق تبخیر پساب یا شورابه در استخرها انجام می‌شود که بخشی از آن به زمین نفوذ کرده و عامل تخریب زیست محیط را فراهم می‌آورد، درحالی که سامانه نمک‌زدایی خودجوش به روش تبخیری، تقطیری نمک خشک و آب خاص را جدا می کند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: این تکنولوژی از تبخیرکننده و کریستالایزر برای جدا کردن مواد محلول جامد در آب استفاده می‌کند. در سیستم ZLD سه تکنولوژی با یکدیگر ترکیب می­‌شوند. در ابتدا آب شور به تبخیرکننده وارد شده و تا TDS حدود ۳۰۰ هزار ppm تغلیظ می‌شود. آب شور تغلیظ شده وارد کریستالایزر شده و ذرات جامد محلول در آب به صورت کریستال در آب غوطه‌ور می‌­شود. پساب خروجی از کریستالایزر وارد سانتریفیوژ شده و نمک جامد خشک با رطوبت بسیار پایین تولید می‌شود. روش ZLD قابلیت شیرین‌سازی تا ۹۹ درصد آب را دارد.

آقای نورصالحی با اشاره به دیگر طرح‌های دانش‌بنیان این شرکت، تصریح کردند: در حوزه کاهش مصرف آب در صنایع مادر، تصفیه پساب آب‌های شور و فوق شور و استحصال مواد با ارزش معدنی از شورابه‌ها و معادن طبیعی کشور نیز از جمله طرح‌های این شرکت است.

وی ادامه داد: استحصال مواد معدنی نیز با استفاده از این تکنیک در شورابه‌هایی که دارای فلزات و نمک باارزش هستند، انجام می‌گیرد.

آقای نورصالحی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت بر روی استخراج فلزات معدنی مانند اکسید تیتانیوم، اکسید آلومینیوم و اکسید منیزیوم تمرکز دارد، اظهار کردند: استحصال مواد معدنی در جهت بی نیاز کردن صنایع مادر از واردات نیز جزو اولویت‌های ویژه کشور در شرایط تحریم است.

وی افزود: این طرح در حال حاضر در مرحله تولید نیمه‌صنعتی قرار دارد و در آینده نزدیک به مرحله صنعتی می‌رسد. تکمیل این طرح منجر به گامی مثبت در راستای افزایش توان ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *