خانه / کارآفرینی / طرح توجیهی تولید و پرورش زالو

طرح توجیهی تولید و پرورش زالو

طرح توجیهی پرورش زالو, حالا چرا زالو؟

ارزش هر ۴ زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است! زالو مصارف زیادی دارد؛ برای همین در خارج از ایران طرفداران زیاد دارد و می‌توان به راحتی آنها را صادر کرد. زالو خواص درمانی زیادی دارد و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی را درمان می‌کند. علاوه بر این موارد از زالو می‌توان در تولید مواد آرایشی بهداشتی استفاده کرد. با توجه به اینکه ناحیه خزری ایران بهترین زالوی جهان را دارد، طرفدارن زیادی دارد؛ پس نگران اشباع شدن بازار کار این حرفه نباشید. (به تازگی این بازار کمی اشباع شده پس قبل از ورود به این کار خوب تحقیق کنید.)

اگر از کسانی هستید که به دنبال یک شغل زودبازده‌اید، پیشنهاد میکنیم سراغ این حرفه نروید! پرورش زالو از مشاغلی است که به صبر و تحمل زیاد و مداومت در کار نیازمند است. زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است.

نام علمی: زالو
نام انگلیسی: Himudomedicindlis OR Medicalleech
نامها در زبانهای فارسی: علق، زالو، زلو، دیوچه
مزاج زالو: سرد و خشک
از بین ۶۵۰ گونه زالو تنها ۱۵ گونه از آنها کاربرد پزشکی دارند.

 

اولین چیزی که به ذهن هر کس بعد از شنیدن کلمه زالو تداعی می شود همان زالو درمانی و زالو اندازی برای درمان غلظت خون و بیماری های دیگر است. بیشتر ما حداقل یک بار این کلمه به گوشمان خورده اما آیا میدانستید طبق اخباری که شنیده شد در کشورهای پیشرفته اروپایی و حتی آمریکایی و آسیایی درآمدزایی خیلی خوبی حاصل شده به طور مثال آیا شما میدانستید درآمد ارزی تایلند از صادرات زالو برابر با صادرات نفت ایران است .

در کشور ما به دلیل سنتی بودن سیستم ترویج این صنعت هنوز جایگاه ویژه ای در درآمد زایی و تولید کشورمان به صورت حجم بالا نداشته و فقط به صورت فارمها و مزرعه های کوچک پرورش زالو برای نیاز داخلی پرورش داده می شود.

 

 

پرورش زالو

برای موفقیت در پررش زالو ایجاد یک محیط طبیعی به عنوان زیستگاه این موجود برای مزرعه زالو، می تواند یکی از عوامل موفقیت در این راه باشد. با این حال می توان از حوضچه های طبیعی، یک آکواریوم بزرگ، حوضچه های کوچک در فضای باز، مخازن پلاستیکی و .. استفاده کرد. اما طرف نظر از این که چه محلی را برای آن ها انتخاب می کنیم باید مطمئن شویم که آن ها امکان فرار کردن از این محیط را ندارند.

وسایلی که برای کارگاهتون نیاز دارید:

 • یک عدد پمپ آب و شیلنک جهت تعویض و شستشو
 • پمپ هوای مرکزی و لوله کشیها جهت هوادهی
 • وان، آکواریوم یا پت
 • آب سالم و آزمایش شده برای استفاده در فارم
 • دماسنج دیواری، دماسنج دیجیتال همرا با رطوبت سنج؛ دماسنج میله ای دیجیتال برای دمای آب و خون
 • پایهای فلزی برای وانها که کمی شیبدار باید باشد تا برای خروج آب از وان بمشکل برنخورید. یا قفسه در صورت کار با پت ۱۰ لیتری
 • لوله کشیهای ورودی آب به وانها و لوله کشی جهت خروج آب
 • مخزن آب جهت کلر زدایی و…
 • دستگاه سختی سنج TDS دیجیتال که میشود از کسانی که دستگاه تصفیه آب نصب میکنند خرید کرد.
 • آزمایش آب مصرفی، که در صورت نداشتن آب مناسب باید دستگاه تصفیه آب نصب کنید. اغلب نیازی نیست مگر اینکه آب خیلی خیلی مشکل داشته باشد و یا آزمایش آب را بسیار بد نشان دهد.
 • توری یا چسب آلومنیومی برای پوشاندن وانها جهت خارج نشدن زالوها

این جانوران به خاطر حالت ارتجاعی بدنشان، کاملا راحت می توانند از سوراخ های خیلی ریز هم عبور کنند پس باید درب ظرف را ببندیم و برای این که هوا بتواند وارد ظرف شود سوراخ ها باید بسیار بسیار ریز باشد تا فقط هوا وارد شود و زالو امکان خروج نداشته باشد. در محیط های بزرگ نیز نباید حوزچه ها را از آب پر کرد و یک چهارم بالای محفظه باید خالی از آب باشد.

نیازمندی های پرورش زالو

زالو ها در مصارف آرایشی و بهداشتی، درمان های سنتی، درمان بیماریها، صنعت و… استفاده میشود.

تغذیه زالوها:

زالوها از خون پستانداران، ماهی، دوزیستان مانند لاک پشت، غورباقه و خزندگان، پرندگان تغذیه می کنند. تغذیه در زالوها متفاوت بوده و آن ها معمولا به مدت طولانی تغذیه نمی کنند و خونی را که از موجودات زنده مکیده اند را در کیسه خونی خود برای مدتی (معمولاً یکی دو ماه) نگه می دارند. از جلبک هم میشود در مخزن استفاده کرد که از راه پوست جذب بدنشان میشود و یک محیط طبیعی تر هم ایجاد می کند.

زمانی که برای اولین بار زالو وارد مزرعه می شود باید تغذیه شود. بعضی از آن ها کیسه خونی خود را برای مدت یک تا دو ماه از غذایی که خورده پر کرده اند و مورد استفاده قرار می دهند. برای تغذیه زالوهای تازه متولد شده باید غذا در دسترس آن ها قرار داد و برای این کار می توان حلزون های زنده و آبزیان کوچک مانند ماهی و قورباغه استفاده کرد.
این نکته را فراموش نکنید شما فقط در صورتی می‌توانید به خون سالم دسترسی پیدا کنید که مجوز رسمی داشته باشید. وگرنه نمی‌توانید از سلامت خون اطمینان حاصل کنید. کم نبوده‌اند کسانی که با خونهای آلوده کل سرمایه خود را از دست داده‌اند! در این کار حتما به یک مشاور نیاز دارید.

دمای آب برای زالوها:

دمای مناسب برای آبی که زالو در آن نگهداری می شود نیز باید بین پنج تا حداکثر پانزده درجه سانتی گراد باشد. اگر در ماه هایی که زالو تکثیر انجام می دهد، آب خیلی سرد باشد، خوب نیست و زالو از این کار امتناع می کند. اما حداکثر دما در این مدت نیز نباید بیش از بیست درجه سانتی گراد باشد، زیرا زالو ها به گرما بسیار حساس هستند. زمان تولید مثل زالو ها معمولا از اواخر بهار (اوایل خرداد) تا اواخر تابستان (اواسط شهریور) می باشد.

تولید مثل زالوها:

تولید مثل در زالو بستگی به دفعات تغذیه و کیفیت غذایی که آنها مصرف می کنند دارد.
فرایند تولید مثل زالوها کمی پیچیده و متفاوت از سایر جانداران است. آن ها از جمله موجودات دو جنسی هستند. با وجود این که آن ها هر دو اندام جنسی نر و ماده را دارا می باشند ولی آن ها نمی توانند خود را بارور کنند و برای تولید مثل نیاز به یک زالوی دیگر دارند.
هر زالو برای بارور شدن از ناحیه شکم به زالوی دیگر می چسبد و اسپرم خود را وارد بدن زالوی مقابل کرده و لقاح انجام شده و تخم او را بارور می کند.
جفت گیری بطور طبیعی در ماه های تابستان در داخل یا خارج آب انجام می شود، و می تواند تا ۱۸ ساعت به طول انجامد.
زالو ها معمولا به طور متوسط ۱۵ تخم تولید می کنند که این تخم ها را داخل کیسه هایی شبیه به پیله کرم ابریشم قرار داده و آن ها را از بدن خود خارج می کنند. برخی از نوزادان زالو بعد از چندین ماه و برخی از آن ها نیز بین ۳ الی ۵ هفته از تخم خود خارج می شوند.

بعضی بیماریهای زالو و علائم آن:

 1. تورم سر و بادکشها ( امونیاک بالا)
 2. لبه های قرمز سر( نیترات و تغییر دما)
 3. پوشش لزج سفید (بیماری قارچی)
 4. سفتی عضلات (نیتریت بالا)
 5. بوی تعفن ( امونیاک و عدم تعویض بموقع اب)
 6. پوست حالت شل و اویزان و یا رنگ پریده (بیماری باکتریایی)

میتوان این بیماریها را با دارو درمان کرد.

مجوز موردنیاز پرورش زالو

نظام مهندسی و جهاد کشاورزی این دو ارگان جدا از همه هستند؛ یعنی شما باید دو تا پروانه داشته باشید.
• موافقت اصولی
• پروانه تاسیس
• پروانه بهره برداری

در هر استانی که هستید این مدارک را هم باید از نظام مهندسی بگیرید هم از دامپزشکی.حالا برای گرفتن هر کدام از این مدارک از نظام مهندسی و جهاد کشاورزی باید از چند تا ارگان که نظام مهندسی معرفی میکند موافقت بگیرید. وقتی همه موافقت ها را گرفتید تازه نظام مهندسی به شما  یک موافقت نامه اصولی میدهد بعد اورگانهای که نامه میدهند: شیلات، محیط زیست، بهداشت و درمان، امور و اراضی، اداره آب، و معرفی نامه به دامپزشکی که بعد خود دامپزشکی جداگانه خودش به شما مجوز میدهد بعد پروانه تاسیس صادر میشود سپس کارشناس تمام طرح شما را بررسی میکند.
مثلا: محل احداث باید حداقل ۵۰۰ متر از محل سکونت فاصله داشته باشد. سالنهاس تکثیر و پرورش، قرنطینه، رختگن، اتاق کارگری، دفتر اداری، سالن تغذیه مجزا و… سپس برای گرفتن اصل مجوز که پروانه بهربرداری میباشد اقدام میکنید.
خلاصه کارهای اداری و دریافت مجوز در جهادکشاورزی ۱ تا ۴ سال زمان میبرد.

 

 

خلاصه طرح و سرمایه لازم

سرمایه لازم برای پرورش زالو: با کمترین سرمایه ۵ میلیون تومان و شروع کار پرورش زالو در منزل تا هزینه های بیشتر و بالای ۱۰ میلیون با توجه به وسعت محل و تعداد زالوهای پرورشی افزایش می یابد.
اشتغالزایی طرح پرورش زالو: در ازای هر پنج‌هزار زالو یک کارگر
میزان سود دهی پرورش زالو: ۱ به ۵۰ البته برای اینکه زالو به سود دهی برسد یکی دو سال زمان نیاز است.
ساعت کاری: ۳ ساعت مفید

پرورش زالو با ۱۰۰۰۰ مولد:
سرمایه ثابت طرح: ۲۷۴۴٫۸۴ میلیون ریال
سرمایه گذاری کل طرح: ۴۱۹۲٫۵۳ میلیون ریال
میزان زمین طرح: ۲۰۰متر مربع
میزان زمین بنا: ۱۵۵متر
میزان تسهیلات مورد نیاز: ۲۶۶۰٫۲۹ میلیون ریال

قیمت فروش زالو در اروپا ۸ تا ۱۲ دلار است و این در حالی است که قیمت زالو در ایران نهایتا تا ۳۰۰۰تومان است.

 

به طور مثال (عدد ها تنها جهت برآورد می باشند و نیاز به بهروز رسانی دارند) در زیر طرح توجیهی تولید ۱۰٫۰۰۰ عددی زالو را برای شما شرح میدهیم که شما میتوانید با تفکر و آگاهی بیشتر و اطمینان خاطر بیشتر وارد این صنعت شوید.

هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی واحد تولیدی زالو به تعداد ۱۰/۰۰۰ عدد زالوی مادر:

۱)هزینه اجاره‌بها:  ۴۰۰ مترمربع موردنیاز :  ۱۴ماه × ۲ میلیون‌تومان = ۲۸ میلیون‌تومان

۲) حوضچه‌ها و مخازن:  ۶ میلیون تومان

۳) حوضچه‌های لار و زالوی متوسط: ۸ میلیون تومان

۴) مش پشه‌بندی (جلوگیری از فرار): ۱ میلیون تومان

۵) مواد داخل حوضچه (سنگ پا، نایلون و …):  ۶ میلیون تومان

۶) گرمایش و سرمایش (اسپیلت): ۱۰ میلیون تومان

۷) هزینه انرژی (آب، برق، گاز): ۱۴ ماه × ۱ میلیون‌تومان = ۱۴ میلیون تومان

۸) هزینه لوازم جانبی (لباس کار و … ): ۸ میلیون تومان

۹) هزینه‌های کارگری: ۳نفر کارگر ثابت×۱۴ماه‌× ۱/۲۰۰/۰۰۰تومان= ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

۱۰) هزینه تغذیه (برای دوره ۱۴ ماهه): ۳۰ میلیون تومان

۱۱) هزینه خرید زالوی مادر: ۱۰٫۰۰۰عدد×۳/۰۰۰تومان قیمت هر واحد = ۳۰میلیون‌تومان

۱۲) هزینه‌های پیش‌بینی نشده: ۱۰% × ۲۰۰ میلیون تومان = ۲۰ میلیون تومان

مجموع هزینه‌ها در دوره ۱۴ ماهه: ۲۲۰ میلیون تومان

میزان درآمد بعد از دوره ۱۴ ماهه:

در بدترین شرایط تولید هر زالو ۶ پیله می‌گذارد که حداقل از هر پیله ۱۵ عدد زالوی لار بدست می‌آید: زالوی لار ۹۰ = ۱۵ عدد × ۶ پیله

تعداد کل لارها در بدترین شرایط:

عدد ۹۰۰/۰۰۰= ۹۰ × ۱۰۰۰۰

قیمت محصول در بدترین شرایط بازار ۷۰۰ تومان می‌باشد: میلیون تومان ۶۳۰ = تومان۷۰۰ × ۹۰/۰۰۰ عدد

سود خالص: میلیون تومان ۴۱۰ = ۲۲۰- ۶۳۰

فارم پرورش زالو

توجه۱:

زالوی بالغ در هر دوره زایش ۸ تا۱۰ پیله حاوی ۱۵ تا ۳۰ نوزاد می‌گذارد که در این طرح زیر حداقل تولید در نظر گرفته شده است و این در صورتی است که تولید سیر طبیعی و پرورش غیرصنعتی باشد.

توجه۲:

در صورتی که پرورش و تولید صنعتی باشد می‌توان ۲ مرتبه در ۱۴ ماه از زالو زایش گرفت که ما در این طرح فقط یک مرتبه در نظر گرفته‌ایم.

دقت فرمایید در کار اقتصادی باید هزینه‌ها را در بدترین و بالاترین شرایط قیمتی تولید محاسبه و درآمد را با کمترین میزان تولید و پایین‌ترین قیمت فروش در نظر گرفت.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *