خانه / آموزش / جذب اعضای هیات علمی فقط براساس آیین نامه/ عدم اعمال سلیقه

جذب اعضای هیات علمی فقط براساس آیین نامه/ عدم اعمال سلیقه

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم گفت: جذب اعضای هیات علمی بر اساس آیین نامه اجرا می شود و در این خصوص مرکز جذب هیچ وقت سلیقه ای عمل نکرده است.

تحصیلات نیوز به نقل از خبرگزاری مهر: آقای محمدرضا رضوان طلب رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشتند: با رعایت اصل کرامت نباید هیچ یک از اعضای هیات علمی با بی مهری مواجه شوند، ضمن اینکه با راه اندازی سامانه الکترونیکی ثبت مدارک، سرعت و دقت رسیدگی به پرونده ها را افزایش داده ایم و با شفاف سازی فرایندهای، نظارت برآن را اجرا می کنیم.

وی تصریح کرد: متقاضیان در صورت بروز مشکل می‌توانند از طریق همان سامانه، هنگام ثبت نام و یا با مراجعه به وزارت علوم شکایت خود را مطرح کنند.

آقای رضوان طلب با بیان اینکه دوره رسیدگی به پرونده هایی که به صورت کامل به مرکز جذب منتقل شده اند، بر اساس قانون ۴۵ روز تعریف شده است، افزودند: توانسته ایم زمان رسیدگی به پرونده ها را در مرکز جذب کمتر کنیم و در مواردی که بیش از این جدول پرونده ایی در مرکز جذب توقف کند، کارشناس پرونده مورد مواخذه قرار می گیرد.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، آماری از فعالیت‌های مرکز جذب در خصوص پرونده متقاضیان ارائه داد و گفت: روزانه ۳۷ پرونده از دانشگاه‌های مختلف به مرکز جذب ارسال و به صورت میانگین ۲۵ رأی در مورد وضعیت صلاحیت صادر می‌شود.

وی همچنین افزود: در سال ۹۶، میانگین توقف پرونده ها در دانشگاه ها ۲۵۹ روز و در مرکز جذب ۳۵ روز بوده است.

رئیس مرکز جذب وزارت علوم در مورد رسیدگی به صلاحیت های علمی عنوان کرد: رسیدگی ما رسیدگی شکلی است و ما به بررسی انجام شده توسط هیات های اجرایی اعتماد می‌کنیم و صلاحیت فرد را مجددا بررسی نمی کنیم بلکه صحت انجام فرایند توسط دانشگاه را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

وی با تاکید بر اینکه هیات مرکزی جذب ورود محتوایی به پرونده های ارسالی ندارد، تصریح کرد: بررسی صلاحیت پرونده ها بر عهده هیات اجرایی مرکزی نیست، بلکه این امور در دانشگاه ها باید رسیدگی شود؛ سهم مرکز جذب، پس از نظارت و ارزیابی مدارک، تنها بررسی صحت انجام فرایندها توسط هیات اجرایی است.

آقای رضوان طلب ادامه دادند: قائل به اعمال سختگیری های شدید در جذب اعضای هیات علمی نیستیم؛ با توجه به اینکه بر لزوم تدین و فرهنگ انقلابی اساتید تاکید داریم، اما شیوه ها و نگاه های سخت گیرانه را اعمال نمی کنیم

یک دیدگاه

  1. کاملا واضح است که مرکز جذب هیچ وقت به خودی خود سلیقه ای عمل نکرده است ولی این اختیار را به طور کامل به دانشگاهها واگذار کرده است و دقیقا مشکل کار همین جاست که نباید اختیارات را به دانشگاهها و هیات علمی دانشکده ها سپرد. آنها باید فقط اختیار اعلام نیاز برای رشته یا تخصص مورد نیاز را داشته باشند. همان طور که در این سالها دیده شده، اساتید دانشکده ها بر اساس منافع جناحی خود عمل کرده و با این معیار، هدف اصلی یعنی سوابق علمی و توانایی های شخصی و اخلاقی متقاضی هیات علمی را تقریبا در اولویتهای آخر خود قرار می دهند. بنابراین اگر مرکز جذب وزارت نیز خود را کنار بکشد و این تصمیم گیری را به خود دانشگاهها واگذار بکند بدیهی است که به علت عدم حضور ناظر و نگهبان، هر طور که خود اعضای هیات علمی دوست دارند عمل می کنند و با توجه به اهداف شوم و عناد پنهان و آشکار برخی از آنها با نظام و یا جلوگیری از به خطر افتادن موقعیت علمی خود انها با جذب افراد قویتر از خود، سیستم بیشتر به فساد مبتلا می شود و فرار مغزها بیشتر از پیش اتفاق می افتد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *